Jirka Dovalil je dlouholetý modelář, pro kterého není letecké modelářství koníčkem, ale koněm. Je vybaven širokou škálou modelů, každý týden přiveze něco jiného. Jirka, stejně jako většina z nás, přijíždí na letiště relaxovat, popovídat si, prohnat svůj model po obloze. Pokud je potřeba, přispěje rukou i slovem rozvážným, jak to má být. 

Kompozit

Tohle je Jirkův druhou sezonu provozovaný výkonný elektrolet. Je výrobkem firmy Lindinger, ale nevíme jak se přesně jmenuje. Proto zdomácnělo důvěrné označení "kompozit". Dílenské zpracování je na velmi vysoké úrovni.

Kompozit

Rozpětí modelu je cca 1600 mm, motor Roton 150 W, baterie Li-pol 3-článek 1200 mAh, regulátor 25A, 4x servo HS 80. Řízena jsou křidélka, motýlové plochy, motor. Letová váha je 550 g a s uvedeným vybavením je velmi, ale skutečně velmi živý. Jirka o něm říká že je velmi stabilní, prý vydrží až 5 vteřin bez řízení. V uvedené sestavě dokáže asi 5x nastoupat cca 300 m a při pěkném počasí (termika) létá až do omrzení.

Kompozit

Kompozit

Kompozit

Současný stav: Bohužel tento model Jirkovi nedávno díky chvilkové nepozornosti, velké výšce a silné termice, uletěl neznámo kam. Čest jeho památce.

 


Staudacher 330 S

Tak na níže uvedené fotografii je další model Jirky Dovalila. Jedná se o Staudacher 330 S o rozpětí 2500 mm. Je to stavebnice dodaná firmou Strouhal Model

Polomaketa amerického akrobatického speciálu. Několik těchto modelů létá uspěšně v Evropském poháru. U firmy ZDZ používají tyto modely pro kondiční létání. Tento model létá i u firmy MVVS. Trup je laminátový vyztužený uhlíkovou tkaninou, směrové kormidlo je laminát. Křídla a VOP jsou polystyren-balsa. Křídlo a VOP jsou již ustaveny. Tolik citujeme z webu prodejce. Pravdou je že model je sice díky skvěle šlapajícímu motoru výkonný a má rezervy, nicméně jeho plošné zatížení je vyšší a proto musí Jirka dávat při řízení dobrý pozor na rychlost a použití klapek pro přistání.

Staudacher 330 S

Staudacher 330 S

Staudacher 330 S

Jirka se již pro loňskou sezonu díky silnému nátlaku mnoha větroňářů nechal přemluvit a do hřbetu modelu namontoval vlečný háček. Od té doby Staudachera vídáme na letišti častěji a velmi rádi v roli silné a spolehlivé vlečné.

Současný stav: Odstrojeno a prodáno. Motor a vybavení Jirka použil do nového Pilatuse.