Míra Král je jedním z našich aktivních členů. Od dětských let se mu líbila letecká technika, stavěl kity a díky velkému soustředění modelářů v okolí jeho bydliště ho to prostě chytlo... teď létá a létá, kanystry od paliva se hromadí v koutě garáže...

CESSNA 40 ARF

Protože se tahle sekce jmenuje "Co bylo" tak se budu snažit popsat jak jsem začínal a s čím jsem létal

Jak je popsáno v úvodu, vždy mne bavily letadla. A tak když jsem kolem sebe viděl pobíhat lidičky tu s kusem křídla, nebo trupem letadla a nebo, když mi zavrčely motory jejich modelů nad hlavou, nedalo mi to a tak nějak jsem šel na výzvědy, jak to vlastně s tím létání s modely pomocí vysílačky je, protože doposud jsem stavěl "jenom" kity.

Párkrát jsem se zajel podívat na dnes již neexistující modelářské letiště - vše okukoval a pořád se na něco vyptával. Z internetu jsem si stáhnul jednoduchý simulátor FMS a pomocí vypůjčeného "vysílače" jsem zkoušel záludnosti pilotáže RC modelů.

Protože mne to všechno začalo pekelně bavit, nadešla chvíle, kdy bylo potřeba vybrat můj první RC model. Přečetl jsem snad všechny články na internetu a vyslechl rady zkušenějších modelářů a nakonec se rozhodl, že vynechám fázi výuky na EPPáku s elektromotorem a rovnou si zakoupím LETADLO s pořádným motorem, který by byl slyšet wink

Pořídil jsem si tedy CESSNU 40 ARF od firmy AIRLINE (rozpětí 1580 mm, ovládaná směrovka, výškovka, křidélka a motor), kterou jsem osadil motorem ASP 7,5 cm3 a jako svůj první vysílač jsem si vybral FUTABU 4EXA.

 

CO BYLO                           CO BYLO

CO BYLO

Po dokončení stavby a osazení MOJEHO PRVNÍHO RC MODELU LETADLA nadešel konečně den"D" (tuším, že to bylo někdy v dubnu 2008) kdy jsem vyrazil na modelářské letiště, připevnil křídla natankoval a nastartoval a konečně začal s prvním pojížděním po ploše. Když jsem si trochu  zajezdil došlo i na první let - vlastně zálet, který provedl Láďa a vlasně mi i předvedl co všechno CESSNA ve vzduchu umí. Potom už byla řada ne mne - sice na kabelu, ale byl jsem u toho. Dan odstartoval a po nastoupání mi mojí CESSNU "předal" a já poněkud rozechvělý zakoušel ten slastný pocit, kdy stojíc na pevné zemi vedu svůj letoun a on opravdu reaguje na mé povely surprise Zkusil jsem přímý let, stoupání i nějakou tu zatáčku a potom už následovalo přistání (samozřejmě Danovo). Takhle to proběhlo ještě při dalších dvou návštěvách na letišti, s kabelem i s předáním vysílače po startu a před přistáním a nakonec bylo ostatními přítomnými konstatováno, že už bych si měl konečně zkusit start a přistání.

No a tak jsem jednou vyrazil zcela sám na letiště, že si trochu pojezdím a zavrčím a nakonec mi to nedalo a já ten plyn přidal a odstartoval jsem. Po pár okruzích mi došlo to, že když jsem odstartoval, budu asi muset i přistát, takže po pár zkušebních náletech na přistání jsem konečně dosed - samozřejmě mimo plochu letiště, ale dosedl a CESSNA byla celá.

Tak jsem tedy v tom začal "lítat" a postupně zkoušel, co všechno se dá s letadlem ve vzduchu provádět. Přišla i řada na nějaký ten výkrut a lopas. Některé starty a přistání nebyly úplně ideální, ale CESSNA si to všechno nechala líbit a bylo až ku podivu co všechno takový model vydrží - podvozek by asi mohl vyprávět a postupně přibyly i záplaty po opravách poškozeného trupu či křídla.

 

CO BYLO

 

CO BYLO   

CO BYLO     

Nicméně mi CESSNA stále "věrně" sloužila až do té doby, než jsem začal pošilhávat po jiném letadle a tak poslední fotografie s CESSNOU na letišti  kterou jsem ve svém archivu nalezl je z novoročního polétání 1.1.2010 na modelářském letišti "La Pleše".

A na úplný závěr musím doplnit, že CESSNA svůj "život" v mých rukou tedy neskončila havárií, ale jednoduše odešla do "modelářského důchodu", kdy poté co jsem jí zbavil motoru, přijímače a serv, což jsem vše zamýšlel instalovat do nového modelu, byla za své věrné služby dočasně pověšena na hřebík v garáži (kde mimochodem visí dodnes).