Tady se snažíme shromažďovat nápady, které jiným mohou pomoci, některé plánky a další věci z modelářského umu.

Naše CNC

 

Jednou jsme se při tlachání s ostatními dostali na téma CNC fréza pro řezání dílů nutných pro stavbu modelů. Česta si postěžoval, že v paneláku to nejde, že by ho sousedi vynesli v zubech, ostatní s prostorem taky nic moc, já jsem nabídl místo u sebe. Vyhodil jsem pár zbytečností, začali jsme brouzdat po internetu, shánět, vymýšlet, kombinovat a po dvou až třech měsících vznikla frézka, kterou vidíte na vložených fotografiích.

V tomto úvodu je potřeba uvést, že duchovním otcem byl Česta Novák, který udělal elektroniku, stavbu frézy konzultoval s Alanem Maczákem a my ostatní jsme dělali převážně ruce.

Toto je pro představu celkový obrázek se vším co k frézce patří. Samotný stroj, počítač, za ním vysavač pro odsávání - není spojen hadicí s frézou (manželka vyškubla na vysávání auta a snad vrátí) a tlaková láhev na ofukování třísek.

První zkouška po celkovém smontování dopadla žalostně - nějak jsme to přehnali s vymezením vůlí - vlastně žádné nebyly a „ono se to nechtělo hejbat“. Takže znovu rozebrat, upravit, složit a zkusit. Došlo ke zlepšení, tak do třetice všeho dobrého zopakovat a už to chodí jak má. Pracovní plocha stroje je 1000 x 500 mm, prořez je momentálně limitován nástrojem, ale běžné tloušťky materiálů normálně zvládne. Ostatní komentář bude u fotografií.

Naše CNC

Na dalším snímku je vidět uložení frézky na ose Z a částečně zpracování osy Y. Pro upevnění frézky byl použit hliníkový držák z nějakého ručního nářadí po určité drobné úpravě. Pro odsávání byl použit plastový díl dodávaný k frézce Ferm. Chrániče sluchu jsou u tohoto zařízení nezbytností, protože frézka dělá nelidský kravál a stát u toho několik hodin není zrovna ono. Základ frézy je skříň pro uložení převodů, elektroniky a x pojezdu vyrobená z dřevotřískových desek. Z důvodu snížení ceny byla vybrána deska s nepříšernějším odstínem, který byl ke koupení. Podstavec stroje je také z nějaké vyřazenosti - asi nějaký strojek z jatek, nebo od jakého čerta. Boční vedení na ose x je z profilů běžně dosažitelných v obchodě s ocelí - je to myslím profil na paneláková futra ke dveřím. Posun na ose Y je vytvořen z přesných trubek, stejně tak i na ose Z. Posuny na ose X a Y zajišťují trapézové závitové tyče, na ose Z je to tyč s metrickým závitem. Pro řezání je použita fréza značky FERM - cena dobrá, výkon dostačující. Pro příklad - běžela čtyři hodiny v kuse a žádné výrazné zahřátí či pazvuky z ložisek se neukázaly. Materiál k řezání je jednoduše přišroubován na dřevěný rošt, řeže se pomocí aplikace Step - four. První řezání bylo zajímavé, frézka si zjevně dělala co chtěla, až postupně jsme začali ovládat frézku my a ne ona nás.

Naše CNC

 

Na tomto rádoby detailu je vidět způsob montáže skříně frézky, uložení profilů, trapézové tyče, přenos pohonu osy x na druhou stranu stolu, druh krokového motoru a jeho uložení, včetně přenosu síly na trapézovou tyč. Na stole jsou vidět lišty k nimž je upínán materiál. Po opotřebení se snadno vymění.

Naše CNC

 

Na tomto snímku je vidět uložení trapézové tyče a krokového motoru na ose Y. Spojení mezi motorem a trapézovou tyčí je jednoduše zvládnuto zahradní hadicí. Dolní a horní ocelová trubka zajišťuje vedení celého domku na ose Y.

Naše CNC

 

Na tomto obrázku jsem se snažil vyfotografovat nástroje používané k vlastnímu dělení frézovaného materiálu. Jedná se o frézy o průměru 1,6 mm se zřejmým tvarem. Osvědčily se jak pro balsu, překližku i dural. Dural nutno mazat petrolejem.

Naše CNC

 

Do této chvíle jste četli informace zpracované nedlouho po dokončení této mašinky. Dnes je to už trochu jinak. Frézku jsme přestěhovali do klubové dílny, řešíme úpravu posuvu na ose X. Stávající trapézové tyče nejlevnějšího provedení se jeví jako málo ideální, stejně jako matice soustružené z tepelně odolného plastu. Bude proveddena výměna za kuličkové šrouby a matice. Měla by se ještě zlepšit přesnost a chod stroje.