Výtvarný kroužek, pro než si v začátcích děti vybraly název "Šikulky", se věnuje rukodělným pracem v širokém spektru. Důvodem pro jeho založení bylo to, že jsme mimo kluků chtěli dát šanci i dvěčatům. Tato zájmová činnost se tzv. ujala a holky nám modelářům poslední roky "šlapou na přezky". V následujících článcích se snažíme předvést výrobky, které děti dělají a dát tak i malou inspiraci i jiným, kteří se dětem věnují a hledají, stejně jako my, inspiraci za rozumné peníze, která vypadá ve finále moc pěkně.

Protože vedoucí kroužku dávají přednost prezentaci svých výrobků na Facebooku, uvádíme zde odkaz na tuto sociální síť.... http://www.facebook.com/pages/%C5%A0ikulky-z-Karda%C5%A1ky-Modelklub-Karda%C5%A1ova-%C5%98e%C4%8Dice/406218702726761

 

 

 

Když šikulky pracují ...

 

Na snímku pod tímto textem můžete vidět, jak to u nás v dílně vypadá, když výtvarný kroužek začne tvořit. Poprvé, když jsem viděl na modelářských stolech otep větví, hromadu mechu z lesa a podobné "vychytávky", jímala mne hrůza.

Musím však říci, že obavy byly naprosto zbytečné, vždy po skončení kroužku je bezvadně uklizeno a dílna může posloužit další partě dětí. V průřezu níže uvedených snímků uvidíte několik pohledů do práce v dílně a několik hotových výrobků dětí v kroužku.

 

 Když šikulky pracují ...

 

Na jedné schůzce šikulky tvořily vánoční svícny, které zčásti věnovaly a zčásti je prodaly na vánočních trzích v Kardašově Řečici. Na snímku jsou Petra Pivcová a Linda Průšová, které mají před fotoaparátem značný respekt a než by se nechaly normálně vyfotografovat, raději by zalezly pod stůl. Takže jenom takhle, jak se děvčata uměle snaží o komunikaci, aby nebyla náhodou vyfocena.

 

Když šikulky pracují ...

 

Na další fotografii je zachycen vánoční stánek na trzích v Kardašově Řečici. Všechny děti z kroužku se svědomitě staraly celý den o zákazníky a téměř vše co měly připravené, tak prodaly. Kroužkové vedoucí je za utržené peníze pozvaly do místní kavárny a zbytek prostředků byl užit na nákup materiálu pro další tvorbu. Na snímku zleva: Barbora Volfová, Kateřina Dohnalová, Zuzana Kotilová, Linda Průšová a Tomáš Karas.

Když šikulky pracují ...

 


Zde vidíte několik vánočních svícnů, jak je děti za vedení Aleny Dvořákové a Radky Volfové připravily. Ke cti dětí je potřeba říci, že maximum práce zvládly naprosto samy, jen občas pomohly vedoucí s výběrem materiálu či jeho barvy, ale manuální tvorba je skutečně jen dětí.

Když šikulky pracují ...

 

Na tomto snímku jsou figurky andílků, které děti připravovaly na vánoční trh. Zase se jedná o vlastní činnost bez zásahu vedoucích.

Když šikulky pracují ...

 


Tady vidíte výsledek jedné schůzky, kdy děti na předem zhotovený rámeček lepily ubrousky a dělaly okraj rámu a vše pak barevně doladily do výsledného produktu. Myslím, že se jedná o velice hezký doplněk domácnosti, který šikulka či šikula přinese domů.

Když šikulky pracují ...

 

Toto je prosím savování. Předpokladem je bavlněné tmavší tričko, připravené šablony a rozprašovač. Výsledky výběru dětí a následného grafického ztvárnění vidíte na snímku.

Když šikulky pracují ...

 


Tuto nástěnku náš modelářský klub věnoval místní základní škole jako výzdobu jídelny. Modeláři připravili nástěnku a šikulky její výzdobu. Součástí výzdoby školní jídelny jsou i "prkénkové" obrázky, malby na skle atd. 

Když šikulky pracují ...