Jak bylo slíbeno, ke každému členu našeho klubu dám jen pár řádek, mailový kontakt a fotografii. Co napsat? Je mi 40 let, mám rád neobvyklá letadla - dalo by se to definovat čím zvláštnější (někteří říkají - ošklivější), tím lepší.

SEA BEE

Pro haváriíchtivé čtenáře uvádím tři fotografie, jak to dopadá, když se zamotají ruce. Na následujících obrázcích se jedná o model kategorie F3A, s názvem SEA BEE, který dodává RCM Pelikán. Osazen byl motorem ASP 6,5 ccm. To co vidíte na snímcích je výsledek nevybrané vývrtky s plným plynem. Trup je do poloviny křídla zničen, křídlo je naprosto netknuté. Motor je pravděpodobně zničen - má vytržený karburátor i s kusem motorového bloku, ulomený výfuk a dle prvního odhadu ohnutou kliku.

Takto "poskládaný" byl model po příchodu na místo dopadu:

SEA BEE

SEA BEE


Sorrell Hiperbipe SNS-7


Jedná se o akrobatický dvouplošník SORRELL HIPERBIPE SNS-7 americké firmy Sorrell Inc., postavený dle plánku p. Černého. Rozpětí 1,44 m, osazeno motorem MVVS 15, výfuk dozadu, všechny čtyři křidélka samostatná serva GWS mini, ostatní serva Graupner C 5077, přijímač HITEC HFD 08D. První dojmy z letu jsou velice dobré, přestože předpověď byla hodně pesimistická. Jinak už jsem i opravoval, při přistání jsem ve vysoké trávě vytrhl jednu podvozkovou nohu. Plánek tohoto éra je v datech.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Sorrell Hiperbipe SNS-7


Takhle jsem tedy začal - vyřezaný základ modelu z 3 mm desky topolové překližky. Na této desce jsou vyřezány všechny díly z tohoto materiálu. Ostatní se řezalo z balzy. Resp. z balzy byly řezány bočnice, SOP a VOP. Je to vlastně první deska řezaná na této fréze. Ale o ní někde jinde. Konstrukce vychází z plánu p. Jiřího Černého s některými drobnými úpravami.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Vyřezané díly po vylámání a začištění lámacích plošek. Řekl bych, že takhle to nevypadá moc povzbudivě.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Protože jsem byl nedočkavý, zkusil jsem sesadit základ trupu nasucho. Hned to bylo lepší. Zde by se dalo říci, že takto sesazená konstrukce (bez lepidla), je známkou přesnosti frézy a výhody kreslení v Cadu. V této fázi se mi zdál vnitřek trupu neobyčejně prostorný. Svůj názor jsem změnil v okamžiku potřeby zástavby zkráceného laděného výfuku od MVVS.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Zde jsou vidět bočnice slepené se základ z překližky a následně slepen základ trupu. Tady jsem nepostupoval zrovna podle plánu, ale tenhle postup se mi zdál lepší, později jsem na svůj nápad dost nadával. Tímhle řešením se mi malinko rozcházel konec trupu a velice problematicky jsem tuto situaci vylepšoval.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Ač se to může zdát zvláštní, tak tenhle patvar je VOP. Nebudu machrovat, sice řezaná na fréze, ale zde už slepená. Ta bez lepidla fakt nedržela pohromadě.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Tak tady je celý trup, zatím bez dokončení přední části páskováním. Tu atrakci jsem si nechal nakonec. Přes značné obavy to nebylo tak hrozné a průběh i výsledek snažení je vidět na další fotografii.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Z této práce jsem měl největší obavu, nakonec to nebylo tak hrozné. Celé páskování je děláno ze dvou vrstev 1,5 mm balsy, první vrstva je lepená vteřiňákem a druhá purexem. Purex se mi velmi osvědčil, dokáže krásně vyplnit mezery na nepřesných plochách a v tomto případě celou přední část letadla neuvěřitelně zpevnil.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Na snímku dále je již hotovo, dolepena přední část z balzy, nahrubo obroušeno a teď tmelit. Používal jsem polyesterový šlehaný tmel - výborná práce, rychle tvrdne a dobře se brousí. Na závěr jsem ještě použil stříkací tmel ve spreji.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Zde je hotová přední část před odříznutím kapoty motoru - taky prima kousek. Po odříznutí jsem to oslavil sedmičkou červeného ze sousedem.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Odříznuto. Je vidět konstrukce předku, otvor pro výfuk, vedle malý pro nádrž a lože motoru. Celý vnitřek vedení výfuku byl natřen dvousložkovou akrylátovou barvou, stejně tak i tento motorový prostor. (Oslavné červené víno v pozadí.)

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Po obroušení celého trupu velmi jemným papírem jsem natřel problémová místa lepidlem Balsaloc (dodává JINO) a za vydatné pomoci Česty Nováka a Ládi Houhy potáhl folií. Použil jsem Oracover, spotřeba vč křídel asi 8 běžných metrů. Téhle fázi, co je na fotografii jsme dali pracovní název „zmrzlej tuleň“.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Protože jsem si vymyslel barevnou variantu dle skutečné předlohy, museli jsme na této části stavby modelu postupovat velmi pomalu a opatrně. Nejdelší část lakování zabralo zalepování před každou vrstvou barvy. Nicméně si myslím, že výsledek se celkem povedl, i když nějaké drobnosti by se našly, ale jak se říká „komu se to nelíbí…“ , tak se na to nemusí dívat.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Tak tady je výsledek pětiměsíčního snažení i s oběma kolegy, kteří mi s tím pomáhali. Česta Novák ladící stroj a Láďa Houha vedle kouřící.

Sorrell Hiperbipe SNS-7


Zde je fotka hotového éra ... a skvěle letícího.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Sorrell Hiperbipe SNS-7

 

A tohle je bohužel fotka z loňské sezony. Po technické závadě, která se za letu projevila a znemožnila řízení modelu, milý Sorrel skončil naplocho v nedalekém rybníčku.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

I nezbylo nic jiného než za značného pobavení kolemstojících kolegů stroj zachránit před utopením ...

Sorrell Hiperbipe SNS-7

... vylít všechnu vodu ...

Sorrell Hiperbipe SNS-7

... a ohledat vzniklou škodu. Poškození bylo poměrně značné, nicméně Sorrela se nikdo (majitel) na letišti neodvážil spálit, jak jsme již několikrát u jiných kolegů a modelů viděli, ale leží (již vyschlý a bez elekroniky a motoru) ve stavu v jakém byl vytažen z vody doma připraven na to, až někdo pojme myšlenku jej opravit.

Sorrell Hiperbipe SNS-7

Současný stav: Jestli ho někdo opraví je ve hvězdách. Je na polici a čeká (listopad 2011)