Ruda je modelář z Kardašky, v devadesátých letech u modelářského koníčka vydržel navzdory nepřízni doby a poměrů. Ruda rád staví, pracuje velice pěkně. Nekupuje si tedy modely typu ARF, ale pěkně po večerech staví krásná letadla.

Se-5A, Stearman a Strutter

Tyto tři nádherné makety dvouplošníků pravidelně provozuje Ruda Kočí. Jenom Stearman je koupen jako ARF stavebnice, ostatní dva jsou postaveny podle plánů J. Fary. Nemusím zdůrazňovat že stavba je velmi precizní, což je u Rudy zvykem a tomu také odpovídají letové vlastnosti modelů.

Prvním je Se-5A:
rozp. 1350 mm, motor ASP 10c cm - 4takt, hmotnost 3500 g - podle výkresu J. Fary

Se-5A, Stearman a Strutter

Druhým je PT-17 STEARMAN:
rozp. 1800 mm, motor ASP 15 ccm, hmotnost 6000g, stavebnice Great Planes

Se-5A, Stearman a Strutter

Třetím je SOPPWITH STRUTTER:
rozp. 1450 mm, motor ASP 10 ccm - 4takt, hmotnost 3900 g, podle výkresu J. Fary

Se-5A, Stearman a Strutter

Současný stav: aktivně létají

 


Messerschmitt Bf 109 E-4

Mezek je staronová krásná maketa Rudy Kočího. Staronová, protože s ní Ruda těsně po jejím dokončení předloňskou sezonu lehce havaroval a tuhle zimu opravil co bylo třeba a Mezek je opět letuschopný a nově zalétán byl při únorovém otevírání sezony 2008.

Messerschmitt Bf 109 E-4

 

Model celobalzové konstrukce je postaven dle plánku Reného Fanty. Potažen je tkaninou 25g a stříkán akrylátovou bází a matným lakem. Kamufláž a imatrikulční znaky jsou podle skutečného letadla se kterým létal v bitvě o Anglii Adolf Galend. Zatahovací podvozek je vlastní konstrukce.

Messerschmitt Bf 109 E-4

Rozpětí: 1670 mm, délka: 1514 mm, váha: 3950 g. Motor: ASP S91A (15 ccm) s vlastním tlumičem.

Messerschmitt Bf 109 E-4

Letové vlastnosti jsou téměř maketové, po záletu bylo nutno ještě doladit těžiště, na které je model velmi citlivý. Rudovi přejeme úspěšná přistání, ale ne úspěšné sestřely. Ty by se daly přát snad Spitfajrovi nebo Mustangovi :-)