Česta Novák - dlouholetý modelář, mimořádně šikovný, poradí si s většinou problémů, které se mohou při stavbě modelů vyskytnout. Česta si modely zásadně nekupuje, staví sám. Sežene podklady o letadle, o modelech, pak nakreslí na počítači, vyřeže a postaví. Jeho modely vynikají promyšlenou konstrukcí, výborným dílenským zpracováním a kvalitním dokončením při potahování a lakování. A už toho nechám, nebo nám zpychne. 

 

Lama SA 315b

Můj další nový model je taková "skoromaketa" vrtulníku Lama SA 315b. Model je vlastní konstrukce v měřítku zhruba 1: 6 s použitím některých dílů  T-Rex 700. Byly vyfrézovány nové  bočnice trupu a dále bylo nutno upravit a prodloužit náhon na vrtulku. Výlisek kabiny je upraven z výrobku od firmy Vario pro model Alouette 2. Vše ostatní už jsem si uplácal sám.

Lama SA 315b

TTD jsou zde: 

Průměr rotoru 1600mm, délka 1660mm, váha 7kg.

Pohon: dva šestičlánky Lipol 4000 mAh, motor Scorpion HK-4035-400KV, regulátor Hobbywing Platinum-120A-HV-PRO

Ovládání: bezpádlový systém Microbeast, serva kolektivu 3x Align 620, vrtulka Align 650, přijímač Futaba R5114DPS, napájení dvěma pětičlánky Sanyo KR-1100AU přes schottkyho diody. 

Osvětlení od firmy NightFly  NF-2X , napájeno samostatným tříčlánkem Lipol 350mAh

Listy rotor - polosouměrné Spinblades 710mm,  vrtulka Edge 115mm

Lama SA 315b

Lama SA 315b

Lama SA 315b

Budíky sice svítí, ale ručičky se nehýbou - snad příště...

Lama SA 315b

Lama SA 315b

Zkouška funkčnosti mechaniky s cvičným podvozkem - kupodivu to letí

Lama SA 315b

Zkušební sestavení, abych se mohl trošku pokochat

 

A na konec hodně nepovedené video:  http://youtu.be/WH5IuBwSoVE   kolega J.D. slíbil, že udělá daleko lepší, tak to potom vyměním     Další,o dost lepší video je tady : http://www.youtube.com/watch?v=XjumJtSmQq4   a tady:  http://www.youtube.com/watch?v=gCsTw_PzlsM&feature=plcp


Extra 330 S (verze II)

Opět krásně zpracovaná polomaketa Extry, celodřevěná konstrukce, potah folií, pouze trup plátnem Ceconite (+ stříkání autolaky) - to je Česty "dílenský" standard. On tam sice vidí chybičky v detailech zpracování, ale vám se to na první (i druhý a třetí) pohled bude jevit naprosto dokonalé.

Extra 330 S (verze II)

TTD: rozpětí 2630 mm, váha 11 kg, motor ZDZ 80 RV-J, výfuk JMB, serva křídlo 4x Savox 0254, VOP 2x Futaba BLS451, SOP Futaba S9156, plyn Futaba S 3001. Dva přijímače, dva pětičlánkové zdroje Sanyo 1700 SCR.

Zde jsou fotky:

Extra 330 S (verze II)

Extra 330 S (verze II)

Extra 330 S (verze II)


Pitts S2 Prometheus

Tento krásný akrobatický dvouplošník je fungl nový model Česty Nováka, který (jak již bylo avizováno) nahradil v jeho hangáru 80-tkovou Extru 330S, se kterou Česta brázdil nebe nad Kardaškou zhruba 5 let.
Konstrukce je samozřejmě vlastní a celodřevěná jak je u Česty starým dobrým zvykem. Musím říci že konstrukční řešení je detailně promyšlené a spolu s kvalitou stavby a povrchovou úpravou jde o naprosto vyjímečný stroj. Náročnosti odpovídá i doba vzniku která se pohybuje kolem dvou až tří let (přesně nevím kdy autor tuto myšlenku pojal a začal kreslit).

                                                                                                        Pitts S2 PrometheusTTD jsou zde: rozpětí 2300 mm, délka 2445 mm, výška 815 mm, letová váha cca 18 kg, osazeno motorem ZDZ 160 RV B2 s dvěma mufflery JMB a pilotem s vlastní podobiznou. Baterie NiCd - 2x pětičlánek sanyo 2400 a 1x sanyo KR 1400 na zapalování. Přijímače 2x Futaba PCM G3 5114 DPS. (1. horní kř., plyn, polovina VOP, kouření. 2. dolní kř, polovina VOP a SOP). Vypínače - motor originál ZDZ, na přijímače z každé baterie paralelně zdvojeno (celkem 4 vyp.). Napájení vedeno přímo do serv mimo přijímače, na všech kabelech odrušovací feritové kroužky. Serva: křídla 8x digi Futaba 3152, plyn analog Futaba 3001, VOP 2x digi JR DS 8425, SOP 2x Futaba analog S 3306, kouření Sullivan - napájeno z 2x LiPol 340 mAh - neosvědčilo se, novou variantou je čerpadlo z Wohobby.

 

Zde jsou nějaké obrázky z průběhu stavby. Takřka výhradně jsou všechny spoje lepené epoxidem, Česta to totiž vteřiňákem neumí :-).

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

Potah trupu i křídel je proveden plátnem Ceconite s následnou úpravou akrylovými barvami a po dokončení veškeré grafiky komplet stříkán dvousložkovým lakem.

 

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

Pitts S2 Prometheus

 

Inspirací pro povrchovou úpravu bylo éro Skipa Stewarta: www.skipstewartairshows.com.

První zálet, který se konal asi před rokem se moc nepovedl, skončil havárií a Česta se delší dobu věnoval vrtulníkům. Mezi tím pilně opravoval a tak jsem ho spolu s Pepou přistihl na letišti při druhém záletu tohoto velice pěkného modelu. 

Pitts S2 Prometheus

Po dlouhém sestavování (což dělal schválně), a nezbytné motorové zkoušce, se Česta konečně rozhodl pro start, který skončil přistáním bez motoru, ale bez jediného problému.

Pitts S2 Prometheus

Po opětovném doladění motoru se šlo opět na start a tentokrát se to už povedlo. Motor šel bez problému a tak Česta poprvé přistával s běžícím motorem. 

Pitts S2 Prometheus

Tak teď už jenom lítat a lítat, aby další z velice pěkných létajících modelů z Čestovi dílny byl na našem letišti. 

Pitts S2 Prometheus