V článcích zde uvedených můžete sledovat aktuálnáí dění vztahující se k našemu letišti - různé vylepšování prostředí, informace z organizovaných brigád....

Jak se k nám dostanete?

Než složitý popis místa kde letiště je, je určitě lepší mapa, jak ji připravil Google. Podívejte se tedy na mapu, případně klikněte na odkaz pod ní a zcela určitě se zorientujete....

 


Zobrazit místo Modelářské letiště Pleše na větší mapě


Tisk článku

Pravidla na letišti

 

Pro letecké modeláře je solidní letiště nezbytné zázemí, kam každý z nás jezdí provozovat své modely. Takové letiště je nejen "placem" odkud odstartuji a kam (někdy) přistanu, ale taky trochu jakási oáza klidu, kam si jde modelář popovídat s ostatními, zalétat si a konečně i odpočinout. Aby modelářské letiště splnilo svůj účel, musí mít pro provoz dáno jasná pravidla. Jaká je máme nastavena u nás, se dočtete dále.

Pro naši činnost využíváme plochu 140 x 35 metrů, celoročně upravenou, s letištní boudou a pergolou, kde se ukládají nezbytné věci, které je potřeba mít neustále při sobě. Letiště máme situované na velice pěkném místě, v okolí není nikde žádné vedení vysokého napětí, les poměrně daleko, rybník ovšem nedaleko (zasvěcení ví, o čem mluvím).

Protože se okruh modelářů, kteří pravidelně jezdí na naše letiště na místní poměry docela rozrostl, bylo potřeba stanovit určitá pravidla, aby modelářské létání bylo i nadále pohodou a ne stresující zážitek živený obavou z nekázně druhého. Všude na modelářských webech se píše o kázni, jak se má modelář chovat, jak mám být ohleduplný vůči ostatním atd., atd. Ano, to všichni respektují, nicméně pravidla bylo potřeba říci a následující text by měl být závazný u nás na letišti, v modifikované podobě to určitě funguje i jinde.

1. Po příjezdu na letiště parkuj s autem od boudy nalevo způsobem šikmého stání. Pokud v této části bude plno, parkuj naproti již stojícím vozidlům. 

2. Po příjezdu obejdi modeláře a zjisti si, jestli tvoje frekvence nekoliduje s někým jiným. Pokud ano, dohodni si pravidla, popř. si udělej "stojánku" vedle něj, aby domluva byla snazší. Zase - pokud chodím na letiště třikrát s Láďou, tak si asi jeho frekvenci pamatuji a nebudu dělat kolečka jak datel. Kdo má dnes 2,4 Gz, je klidnější.

3. Na našem letišti je pravidlo, že každý létá s modelem sám, pokud chce jiný modelář letět s ním současně, dohodnou se. Pokud to dříve startujícímu vadí, ten druhý prostě počká. Toto je jasně dáno a respektováno. Kdo toto pravidlo nerespektuje, dočká se oprávněně značně nepříjemné reakce kolegy, který právě byl ve vzduchu (nebo ještě je). 

4. Protože členové platí členské poplatky a mají služby na údržbu letiště bylo s účinností od 1.1.2008 stanoveno vybírání poplatků za užití letiště nečlenem. Byla schválena částka 50,- Kč na den. (není to moc - tolik prosím dneska nestojí ani krabička nejlevnějších cigaret). 

5. Služba členů na letišti předpokládá, aby do soboty do 12:00 aktuálního týdne bylo posečeno, v letištních boudách a pergole uklizeno a pokud něco běžného chybí, domluvit se na doplnění či případnou opravu. Pokud chybí voda a jsem Hradečák - nepojedu s kanystrem pro vodu do Hradce, ale až pojedu zpátky, nechám jej někomu z řečických doma, ať ho tam druhý den vezme. Pokud druhý den nejede, holt musím já, mající službu.

6. Tolik tedy základní pravidla, která by neměla být nijak strašná, svazující a otravná. Je to jen určitý základ, abychom přežili a mohli vedle sebe nadále solidně fungovat. 

Tisk článku